Теплі грядки Розума (ТГР) – це запатентована технологія підвищення родючості ґрунту природним способом, без штучних добрив і зайвих затрат праці. У нас же, в Україні, дуже працьовитий народ: він старанно компостує органічні залишки, доглядає той компост, потім возить тачкою або носить відрами, щоб підживити свої городні культури. Особливо на піску – там же нічого не вродить, якщо не підживити! А через пару місяців процедуру потрібно повторити, бо пісок уже «все з’їв». (У піску така історична місія на планеті Земля – рішуче знищувати всілякі органічні залишки).
А якщо так – один раз вирити канавку шириною 60, глибиною 30 см, закласти туди все, що потрібно (а потрібно таки чимало, але НЕ добрив чи якоїсь хімії), по обидва боки від канавки засіяти-засадити дуже щільно дві смужечки шириною 30 см, а потім – НЕ копати, НЕ сапати, лише підсівати-підсаджувати на спорожнілі місця після збору урожаю щось новеньке, щоб не було порожнього місця, а органічні відходи замість компостної ями або купи – кидати в ту саму канавку. Там вони будуть компостуватись, будуть приходити наші любі друзі – дощові черв’ячки поживитись, і будуть збагачувати ґрунт своїми копролітами, а це – гумус, основний фактор родючості. Саме він надає темного кольору нашим чорноземам. І чим більше кидати в канавку органічних відходів – тим багатший бенкет буде для черв’ячків і тим більше вони залишать копролітів. А щоб пісок не «з’їв» це багатство – потрібно перед закладкою грядки додати глину, щоб гумус мав до чого приклеїтись. І через кілька місяців чорний колір розповсюдиться від канавки на кілька метрів у сторони – його рознесуть черв’ячки, коли вирішать прогулятись околицями.
Що ж потрібно закласти у канавку 60х30 см, а довжиною скільки хочете (але краще для початку всього 2 метри)? На дно – грубу деревину: обрізки гілок діаметром 5-7 см, потім тонші гілки, траву, сіно, солому, листя, відходи з кухні, папір, картон (не ламіновані). По мірі укладання – притоптувати, зрошувати і пересипати «ЕМ-бокаші», біочаром, мікоризними препаратами (це все продається в магазинах органічного землеробства і в інтернеті). Так що під кінець укладання замість компостної канавки виходить компостний вал, який весь час буде переробляти ваші органічні відходи у компост, який тут же буде споживатись рослинами і перетворюватись на урожай. І нікуди не потрібно носити компост – він одразу на місці!
У перші пару місяців після створення ТГР на велику порцію нової органіки потрібно кожен раз додавати Ем-бокаші і прикривати їх зверху мульчею, щоб захистити від сонячних променів. Потім ці мікроорганізми розмножаться і процес буде йти сам собою.
Якщо ґрунт дуже піщаний – грубу деревину не класти. Чим ґрунт вологіший – тим більше потрібно грубої деревини.
Проблема – слизні, для яких тут просто райські умови. Ну, якщо буде голий асфальт – то слизнів не буде… вибирайте…. Ми почали садити культури, яких слизні не їдять, – це м’ята, кабачки, гарбузи, настурція, ще деякі пряно-ароматичні культури.
В жодному разі не садіть щось одне – тільки полікультури: рядочок моркви – впритул до нього рядочок цибулі, поряд – петрушки і т.д. Обов’язково – їстівні квіти тут же: настурція, чорнобривці, гладіолуси, ехінацея, лілійник і т.д. – вони дезорієнтують шкідників.
А для того, щоб до цієї праці могли долучитись візочники або люди, яким важко стояти і краще працювати, сидячи на стільчику, ми зробили підняті грядки – в коробах, а від перегріву захистили їх стінки світловідбиваючим матеріалом.
Наш працьовитий народ ніяк не хоче змиритись із відсутністю титанічної праці по перекопуванню/переорюванню ґрунту, прориванню, полінню, обробці отрутами і підживленню мінеральними добривами, тому вважає ТГР єрессю, сектантством, порушенням прав людини на ту саму титанічну працю, наїздом на свої переконання, на традиції (діди і прадіди наші так горбатились у злагоді з природою, і ми…) і т.д. Ніколи не було тієї злагоди – тільки зараз ми маємо шанс на неї, якщо будемо шукати і знаходити нові підходи до старих проблем. Успіхів усім у вирощуванні без зайвої праці!