Кафедра мікробіології, сучасних біотехнологій та імунології створена у 2013-2014 н.р. шляхом об’єднання кафедри мікробіології та сучасних біотехнологій і кафедри екології.
Кафедра мікробіології та сучасних біотехнологій як випускова для спеціальності “Мікробіологія та вірусологія” була створена в 2003 р. Із 2006 року кафедру очолювала доктор біологічних наук, професор Антипчук Адель Федорівна – лауреат премії імені академіка Д.К. Заболотного, лауреата державної премії України в галузі науки і техніки.
Кафедру екології було сформовано у 2000 році як випускову за спеціальністю «Екологія та охорона навколишнього середовища». Кафедра надає освітні послуги з напряму «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр, спеціаліст, магістр на денній та заочній формах навчання, а також забезпечує викладання дисципліни «Екологія» на всіх спеціальностях Університету «Україна».
Свою освітню діяльність у складі Університету «Україна» кафедра розпочала у 2001 році, коли було здійснено перший набір студентів на 1 курс денної форми навчання. У 2003 році вперше набрано студентів на заочну форму навчання. Контингент студентів було сформовано з випускників шкіл міста Києва, середніх спеціальних навчальних закладів (училищ, технікумів, ліцеїв тощо) м. Києва та Київської області.
Основою кадрового складу кафедри мікробіології, сучасних біотехнологій, екології та імунології є відомі науковці інститутів Національної Академії Наук України та інших навчальних закладів (доктори біологічних, фармацевтичних і медичних наук, професори Тугай Т.І., Новиков Д.О., Поєдинок Н.О., Чумак А.А., кандидати біологічних наук Корінько О.М., Мовчан В.О., Зелена Л.Б., Мележик О.В.).
Фахівцями кафедри розроблено науково-методичну документацію з базових та спеціальних дисциплін для студентів денної та заочної форм навчання. Значна робота здійснюється по організації практичної підготовки: забезпечення базами та програмами практик.
Систематично вдосконалюється організація навчального процесу. Здійснений перехід на нові навчальні робочі плани, що розроблені на основі освітньо-кваліфікаційної характеристики й освітньо-професійної програми.
У навчальному процесі кафедри використовуються прикладні комп’ютерні програми.
Велика увага приділяється організації самостійної роботи студентів. Для цього викладачами розроблені і постійно вдосконалюються завдання для підготовки контрольних, курсових робіт і рефератів. Звіти про виконання робіт заслуховуються й обговорюються на практичних і семінарських заняттях, засіданнях студентських наукових гуртків. Деякі з завдань є складовою частиною курсових робіт науково-дослідницького характеру.
Створюється належне інформаційне забезпечення навчального процесу. Пріоритет надається літературі, виданій державною мовою.
Викладачі кафедри постійно працюють над підвищенням свого професійного рівня та поєднують викладацьку роботу з науковою – беруть участь у роботі симпозіумів, конференцій та з’їздів, працюють над написанням методичних посібників та підручників.
За результатами наукових досліджень викладачами кафедри опубліковано понад 300 статей у вітчизняних та закордонних фахових журналах. Підготовлено та видано 8 монографій, низка навчальних посібників і підручників. Подано до друку методичних вказівок до нових спецкурсів. Матеріали наукових досліджень доповідаються на конференціях міжнародного рівня.
Студенти старших курсів беруть участь у наукових дослідженнях та виступають із доповідями на студентських конференціях університетського та міжвузівського рівнів. Тези доповідей публікуються у матеріалах конференцій.
Особливу увагу викладачі кафедри приділяють виховній роботі, враховуючи психолого-педагогічні характеристики студентів із особливими потребами та їх специфіку. Більшість викладачів є кураторами академічних груп. Весь професорсько-викладацький склад кафедри займається виховною роботою при проведенні усіх видів занять.
Лабораторії кафедри оснащені сучасним лабораторним обладнанням: імуноферментними аналізаторами (ІФА), приладами для проведення полімеразноланцюгових реакцій (ПЛР), ПЛР-боксами, сучасними мікроскопами та ін. Прилади та обладнання використовуються як у навчальній, так і в науковій роботі студентів.
Валентина МОВЧАН про екологію та екологічну етику
Кандидат біологічних наук, Директор інституту біомедичних технологій Університету “Україна” Валентина Олексіївна Мовчан анонсує цикл лекцій з проблем екології та екологічної етики (відео).
Екологія та екологічна етика. Лекція 11. “ЕКОЛОГІЧНИЙ СЛІД та перспективи людства”
Що таке “синдром лемінга” і як із ним боротись або Екологічний ландшафтний дизайн врятує людство