Грядка Розума в Університеті «Україна»

Ці грядки – як домашня ласкава кішка, яка не набридає, не вимагає занадто багато уваги, а здатна заспокоїти, розрадити і нагодувати.

У березні 2018 року Мекономіка провела Курс із міського фермерства, куди потрапило 33 учасника з 7 міст України.

Найактивніші з них отримали консультації та інформаційну підтримку.

Через три місяці ми навідалися в гості до тих, хто вирішив організувати город.

Наступна історія – про пермакультурну ділянку на території Університету «Україна», де декан факультету біомедичних наук Валентина Мовчан і еколог Володимир Розум за допомогою технології теплих грядок вирощують овочі та квіти.

 

Валентина Мовчан, Київ

– Розкажіть про ідею та концепт вашого проекту.

– Ідея проекту – популяризувати пермакультуру, зокрема міське городництво як цілком практичний спосіб виростити щось для себе, продемонструвати людям чудо виростання рослин і разом із тим розбудити у них бажання зайнятися гарденотерапією (лікувальне садівництво, від англ. – garden therapy).

Гарденотерапія особливо важлива для людей з інвалідністю. Для цього створили зразок пермакультурної грядки, яка дає можливість в умовах міста на дуже малих площах із мінімальними затратами часу, сил і матеріальних ресурсів вирощувати екологічно чисту продукцію. Це чудовий винахід нашого українського інженера Володимира Микитовича Розума. Вони так і називаються – «Теплі грядки Розума».

Чому «теплі»? В холодний період там тримається оптимальна температура (близько +27°C). Цікаво, що в спекотну погоду там тримається така ж температура, тобто вони можуть бути і «прохолодними». Тут, прямо на грядці, компостуються і відповідно утилізуються усі органічні залишки – від картопляних очистків до паперу, акумулюється волога і дуже густо і пишно розростається все, що ми посадили, не залишаючи місця для бур’янів.

– Що вирощуєте?

– Вирощуємо полуницю, капусту, огірки, нагідки, чорнобривці, томати, батат, петунію, троянди, чебрець, базилік, салат, хризантеми, настурцію, барвінок, флокс шиловидний, лободу, цибулю, мокрець та інші салатні рослини.

– Скільки коштів пішло на запуск проекту?

– Близько 2 000 грн – на закупку садового інструменту, ЕМ-препаратів (бокашів) та насіння. Основну роботу і керівництво здійснював Володимир Микитович Розум особисто на волонтерських засадах, допомагали також волонтери.

– Які труднощі виникали чи виникають, і як працюєте з ними?

Не можу згадати труднощів – керівництво університету завжди підтримує, кошти на закупку виділили, транспорт також, господарська частина все закупила і привезла, так що до початку робіт із закладки грядок ми підготувались добре, і Володимир Микитович як керівник робіт залишився задоволений.

– Хто залучений до процесу?

– До процесу залучені співробітники і студенти факультету біомедичних технологій, усі бажаючі із інших підрозділів та працівники господарського департаменту.

– Як доглядаєте? Скільки часу для підтримки?

– Догляд – періодичний полив, коли було дуже сухо і спекотно, засипка на компостні гряди нових порцій скошеної трави (з газонів) і ще трохи засівання їх бокашами.

– Чи змінилось ваше життя після запуску проекту?

– Так. Виникло відчуття чогось великого, теплого, затишного і зворушливого – ці грядки як домашня ласкава кішка, яка не набридає, не вимагає занадто багато уваги, а натомість здатна заспокоїти, розрадити, збадьорити і… нагодувати! Смакові якості вирощеного – відмінні, а трудозатрати – настільки мізерні, що про них не варто говорити.

– Які наступні кроки?

– Наступні кроки – розширення проекту: закладка ще однієї компостної траншеї і висадка кущів – троянд, таволги, скумпії та інших для розмноження і наступного озеленення всієї території університету.

Також ми перенесемо сюди наш пермакультурний садочок «Коли всі вдома», який на нинішньому конкурсі «Ландшафтна весна 2018», що проходив у Ботсаду ім. Гришка, взяв приз «Позолочене срібло».

Тут є значна складова для людей з інвалідністю, ми доповнимо його високими грядками різних конструкцій, що відкриє можливості для людей з особливими потребами займатись гарденотерапією та освоїти пермакультурні методи продуктового самозабезпечення.

– Що і хто потрібні для допомоги?

– Цікаве насіння і саджанці, матеріали і майстри з досвідом створення високих грядок.

 

Проект «Грядки Розума в Університеті “Україна”» – учасник Курсу з міського фермерства 2018, що втілюється громадською організацією «Місцева економіка» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цієї ініціативи є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.